Využite nové prelomové možnosti správy podnikových sietí od Cisco

Moderná správa cloudovej siete Meraki Dashboard je teraz k dispozícii existujúcim zákazníkom spoločnosti Cisco. Teraz môžu bezpečne monitorovať všetky svoje prepínače série Catalyst 9 000, pohodlne a odkiaľkoľvek.

Správa podnikovej siete ako sen

Nadchnúť sa pre platformu Cisco Meraki je jednoduché a veríme, že hlavným dôvodom záujmu bude nielen šírka a vysoká kvalita produktového portfólia, ale hlavne spôsob, akým sú riadené. Preto, keď poviete Meraki, mnohí si okamžite spomenú na Meraki Dashboard, samotný cloud.

Dashboard konzola je navrhnutá ako univerzálny nástroj na správu s vlastným a nezameniteľným prístupom k tomu, ako je možné jednoduchým a ilustratívnym spôsobom vykonávať inak zložité konfigurácie a následnú správu. Od začiatku bolo cieľom výrobcu priblížiť správu siete svojim administrátorom. Ponúknite nástroj, ktorý nebude zaväzovať, ale naopak umožní správcom kontrolovať a ďalej rozvíjať sieť.

Meraki Dashboard aktívne pomáha nielen s nastavením, ale aj s pochopením toho, čo sa deje v sieti. Aktívne predstavuje zistené problémy vrátane identifikácie príčiny včasnej opravy chýb. Netlačí žiadneho administrátora do situácie manuálnej diagnostiky problémov (riešenie problémov), naopak, proaktívne pripravuje odpovede na možné problémy, ktoré vďaka včasnej identifikácii nemusia vôbec prísť. Práve v analytike má správa cloudu svoje najväčšie opodstatnenie a silu. Relevantnosť výsledkov je podporená znalosťami a reputáciou spoločnosti Cisco. Meraki Dashboard sa stal neoceniteľným pomocníkom pre mnohých nadšených administrátorov. Doteraz však platilo, že Meraki je uzavretá platforma a nie je možné spravovať iné ako len zariadenia Meraki prostredníctvom dashboardu. Až doteraz!

Cisco Meraki Dashboard teraz aj na správu prepínačov Catalyst

Veľmi očakávaným prírastkom do jesene 2022 je oznámenie o podpore produktov Cisco Catalyst na Meraki Dashboarde. Toto sú konkrétne produkty série Catalyst 9000. Modely ako 9200, 9300 a dokonca 9500. Toto je zásadná správa, najmä pre existujúcich zákazníkov spoločnosti Cisco, ktorí používajú platformu Catalyst. To im dáva možnosť pohodlne a jednoducho ovládať svoje zariadenia pomocou jediného nástroja. Meraki Dashboard zatiaľ umožňuje iba monitorovanie prepínačov Catalyst. To však nemusí byť prekážkou, naopak, tieto zariadenia sú súčasťou základnej topológie siete a akýkoľvek potenciálny zásah do ich konfigurácie by predstavoval operačné riziko.

Existujúce možnosti správy prvkov Catalyst boli často obmedzené a ich konfigurácia je skôr statická a často sa vykonáva externe. Pre operátora preto môže byť veľmi ťažké sledovať stav, nastavenia, nehovoriac o komunikácii. Vďaka tejto zmene dostane zákazník s Catalyst 9000 Series a platnou licenciou DNA robustný, ale neinvazívny sledovací nástroj a môže bezplatne pridať svoje zariadenia do Meraki Dashboard.

To poskytne požadovaný prehľad o celej sieti. Od topológie, cez prepínač, konkrétny port, jeho nastavenia, až po individuálnu klientsku prevádzku. To je to, čo mnohým zákazníkom Catalystu už roky chýba, pokiaľ nechceli investovať do relatívne drahých a robustných nástrojov na správu, ako sú Cisco DNA Center alebo Cisco Prime. A dôležitá poznámka na konci, údaje zákazníka neopúšťajú sieť, iba štatistické metaúdaje idú do sledovacieho nástroja v cloude.

Ktoré prepínače Catalyst sú podporované a za akých podmienok

Často je v podporných veciach háčik, ale tentoraz to tak nie je. V podpore sa nestanovujú žiadne iné podmienky, iba technické. V prvom rade to musia byť prepínače Catalyst 9200, 9300 alebo 9500 (vrátane variantov L a X). Tieto prepínače musia mať aktuálny firmvér, min. IOS-XE 17.3 a vyšší. A samozrejme musia mať platnú licenciu DNA.Tu platí, že základný variant DNA-Essentials umožňuje pridanie zariadenia a jeho dohľad na úroveň portu, zatiaľ čo variant DNA-Advantage rozširuje dohľad až na úroveň komunikácie cez port a ponúka úplný pohľad na komunikačné udalosti, čo môže byť veľmi lákavým prínosom. Variant DNA-A sa najčastejšie volí pre základný a agregačný prepínač a DNA-E pre sieťovú prístupovú vrstvu, kde viditeľnosť prevádzky nemusí byť taká dôležitá.

Proces pridávania existujúcich prepínačov Catalyst do Meraki Dashboard je čo najjednoduchší a zvládne ho každý, kto vie, ako pristupovať k prepínačom. Spoločnosť Cisco pripravila onboardingovú aplikáciu, ktorú je možné stiahnuť priamo z Meraki Dashboard, aby pomohla zákazníkom s detekciou a procesom pridávania. Záujemcom o nové prepínače Catalyst možno odporučiť, aby si kúpili variant DNA-Advantage, takže budú mať úplný prehľad o sieti v rámci Meraki Dashboard.

A ako vyzerá budúcnosť prepínačov Catalyst

Už teraz môžeme špekulovať, kedy príde plnohodnotný management Catalyst prepínačov a ako to bude vyzerať. Nemusíme sa však pozerať ďaleko, aby sme nahliadli aspoň do budúcnosti, kam obe platformy nejakým spôsobom spoločne smerujú. Tým predpokladaným smerom je univerzálnosť. Spôsob administrácie bude na voľbe zákazníka.

Takýto jediný prepínač, ktorý potvrdzuje tento smer, už v skutočnosti existuje. Je to Cisco Meraki MS390. Z hľadiska hardvéru ide o "kópiu" Catalyst 9300. Čo ho robí ale Meraki, je softvér, runtime obraz. Aj keď je vďaka nainštalovanému obrazu identický hardvér s C9300, toto zariadenie je možné spravovať iba pomocou Meraki Dashboard, ale zato plnohodnotne. Má to najlepšie z oboch svetov – výkonný hardvér a pokročilú správu cloudu. Prepínacie modely môžu ponúknuť bezplatný výber image ako podmienenú súčasť konfigurácie produktu. A kto vie, možno sa medzi ním bude môcť voľne prepínať obraz Catalyst a Meraki. Zatiaľ síce nie, ale budúcnosť to ukáže.

Nová prelomová rada WiFi prístupových bodov Catalyst

Ďalšou zaujímavou jesennou novinkou je uvedenie novej série interných WiFi vysielačov Catalyst 9160 s integrovanými anténami. Je to do značnej miery priekopnícky koncept prístupového bodu, a to nielen preto, že podporuje predtým nedostupné pásmo 6 GHz, ale hlavne preto, že ide o acces point, takzvaný dual-persona, jeden produkt s dvoma tvárami.

Zákazník si sám vyberie, či ho chce používať konvenčným spôsobom v on-premise manažmente pomocou WiFi kontrolerov Catalyst a doplnkových nástrojov, ako je DNA-C, alebo pridať tento produkt do svojho Meraki Dashboardu, ako všetky ostatné produkty Meraki. Catalyst 9160 má to najlepšie z oboch svetov a je na uvážení zákazníka, ako ho chce používať alebo akú metódu riadenia a kontroly uprednostňuje.

A komu tým prospejeme?

Obom stranám! Tí, ktorí dnes nemajú plnohodnotný management Catalyst, by sa mali radovať. Konečne dostanú to, čo im roky chýbalo. Rovnako by mal venovať pozornosť každý, kto uvažuje o aktualizácii svojej platformy WiFi. Teraz je čas prejsť na moderný spôsob riadenia.

V prípade prepínačov upustite od existujúcich metód neefektívneho dohľadu (monitorovanie dostupnosti, nezmyselný ping atď.) a využite to, čo výrobca ponúka v cene produktu – moderný a efektívny nástroj komplexného monitorovania a riadenia životného cyklu, Meraki Dashboard. WiFi ponúka nielen nové možnosti správy vďaka kompatibilite modelu C9160 s Meraki, ale aj celkový upgrade a modernizáciu wifi siete. Výkon bezdrôtovej siete je možné posunúť na úplne novú úroveň. Efektívne a rýchle WiFi je budúcnosť, médium prvej voľby.

Predstavte si, že máte prehľad o stave siete pozdĺž celej komunikačnej cesty, od používateľa (wifi-klient), cez prístupové body, až po základný prepínač alebo dokonca výstupnú bránu (Meraki MX). To všetko je teraz možné, jediným kliknutím z pohodlia domova a ako je uvedené, sieť nemusí byť jednofarebná. Pokiaľ ide o kompatibilitu, teraz je možné univerzálne spravovať kombinácie prvkov Catalyst a Meraki súčasne na Dashboard Meraki.

Čo to prakticky znamená? Že teraz stačí otvoriť Meraki Dashbord, alebo stačí kliknúť na ikonu aplikácie Meraki na vašom mobile alebo tablete a takto sa robí moderná správa siete. Aké jednoduché!

Kontakt na AC špecialistu a dopyt

 

Ak vás informácie k tejto oblasti našej ponuky zaujali, máte špecifické otázky či záujem o upresnenie k vašej konkrétnej situácii, kontaktujte AC špecialistu: Igor Ftáček,  igor.ftacek@autocont.sk

S obchodným dopytom sa obráťte na svojho AUTOCONT obchodníka. Ak ešte nepatríte k našim zákazníkom, vyhľadajte kontaktné údaje nášho najbližšieho regionálneho centra. Sme nablízku v každom kraji a radi vám pomôžeme s akoukoľvek IT potrebou vašej organizácie.

 
Chcete viac informácií?