Cenovo zaujímavé riešenie pre spoľahlivo dostupné podnikové dáta s IBM FlashSystem

Pamätáte si diskové úložiská IBM Storwize? Pred mnohými rokmi sa ich predávalo veľké množstvo, potom ale prišla konkurencia s lepšími parametrami. Aktuálne sme ich IBM nástupcu vybrali pre jeden nami odporúčaný scenár.

Neprestávame totiž starostlivo sledovať technologický vývoj a nové generácie niektorých IBM úložísk aktuálne ponúkajúcich veľmi zaujímavé vlastnosti, ktoré nám umožňujú ich použiť pre vybrané situácie. A pri daných potrebách by zákazníkov nami pripravené riešenie malo zaujať.

Prečo s týmto scenárom a riešením prichádzame

Dlhodobo sa snažíme držať jedného pravidla, naše riešenie IT infraštruktúry vždy navrhujeme s čo najvyššou dostupnosťou. Alebo ak chcete tak, aby zákazník dostával komplexnú sadu hardvérových a softvérových vlastností, ktoré zaručia, že sa o IT infraštruktúru bude musieť starať čo najmenej a tá potom bude schopná fungovať aj pri poruche alebo plánovanej odstávke aj polovice hardvérových boxov. A teda tak, aby zákazníkovi fungovali všetky kritické aplikácie a systémy a jeho používatelia mohli nerušene pracovať. V konečnom dôsledku to znamená, aby sa firmy a organizácie mohli predovšetkým venovať svojmu predmetu podnikania.

To sa dá urobiť rôzne, ale jedným z osvedčených spôsobov je mať k dispozícii nie jedno, ale dve diskové úložiská fungujúce navonok ako úložisko jediné, s totožnými dátami na oboch. Práve IBM Storwize alebo skôr aktuálne IBM FlashSystem, ako sa volá v dnešnej dobe, toto spĺňajú bez ďalšieho dodatočného hardvéru. Teda samy o sebe, iba vďaka ich konfigurácii do tzv. Stretch Clusteru.

Naše riešenie postavené na vybraných modeloch IBM FlashSystem

Najnižší model polí IBM FlashSystem, ktorý dokáže spomínaný Stretch Cluster, nesie označenie 5035, a preto sme ho vybrali aj ako základný variant pre nami ponúkané riešenia.

Ďalší vyšší model 5200 v sebe môže mať navyše zaujímavú vychytávku, špeciálny formát pamäťových médií - IBM FlashCore Modules. Tento model o veľkosti 1U (tzn. jedna motážna jednotka v racku) osadený 12ks modulov FCM s kapacitou 38,4TB, tak dosahuje v spomínanom 1U obrovskú hrubú kapacitu a to celých 460TB. Ak si uvedomíme, že diskové polia dnes bežne disponujú funkciami na redukciu dát ako sú deduplikácie a kompresie, potom v prípade IBM FlashSystem 5200 naskladáte do výšky 1U v racku bez problémov aj 1,5 PB a viac dát.

Ďalšie dostupné rady polí IBM FlashSystem

K dispozícii je v dnešnej dobe niekoľko radov IBM FlashSystem polí. K radu 5000 sa pridáva ešte rad 7000 a 9000. IBM Flash System je možné tiež združovať do klastrov niekoľkých rovnakých polí. Celková kapacita aj výkon tak ďalej stúpa.

Špičkové technológie, ktoré môžete mať k dispozícii

Moderné diskové úložiská a IBM FlashSystem k nim dnes bezpochyby opäť patria, podporujú najnovšie technológie pre ukladanie dát. Ktoré sú to? Píše a diskutuje sa o nich neustále - NVMe a SCM.

NVMe diskové jednotky využívajú pripojenie priamo do PCIe zbernice, obchádzajú tak často diskový radič, teda komponent, ktorý SSD diskom celkom významne uberal na výkone. Pamäťové čipy sú u NVMe aj SSD rovnaké, ale spomínaný spôsob pripojenia prepožičiava diskovému úložisku osadenému NMVe technológiou vyšší výkon a predovšetkým nižšiu latenciu. Práve latencie môžu byť pre niektoré "nenažrané" aplikácie zásadné - skrátia sa tak odozvy systému pre koncových užívateľov.

SCM moduly, tj. Storage Class Memory, ktoré môžu byť v IBM FlashSystem použité ďalej zlepšujú výkon a znižujú latencie poľa, sú k dispozícii od kapacít 375GB až do 1,6TB. Táto moderná technológia sa používa napr. v serveroch, pomocou modulov SCM navyšujeme veľkosť pamäte, sú lacnejšie a majú väčšiu kapacitu. Staršie diskové polia osadené točivými diskami ponúkali latencie rádovo jednotiek až desiatok milisekúnd, nahradením točivých diskov disky SSD sme sa dostali niekam pod jednu milisekundu, NVM nám umožní dosahovať stoviek mikrosekúnd a SCM dokonca desiatky mikrosekúnd. To už je poriadny "záber", čo hovoríte?

Cena riešení vás možno bude šokovať

Každá technológia, teda aj tá na ukladanie dát má svoju cenu. V predchádzajúcich odsekoch sme si popisovali niektoré unikátne vlastnosti diskových polí IBM FlashSystem, mnohé z nich sú pre budovanie IT infraštruktúry s vysokou dostupnosťou i výkonnosťou kľúčové. Cena ale pre takéto riešenia býva ešte dôležitejšia.

S dvoma poľami IBM FlashSystem 5035, kedy každé má cca 15TB hrubej kapacity, má FC porty a trojročnú záruku, sa dostaneme bezpečne pod 45 tisíc eur a niekedy až k 35 tisíc eur bez DPH. A to teda vôbec nie je zlé!

Kedy teda naše riešenie s IBM FlashSystem použiť?

Ak sa zaoberáte potrebou vo vašej organizácii vybudovať vysoko dostupnú IT infraštruktúru cez dve dátové centrá a hľadáte pre takéto riešenie aj veľmi priaznivú cenu, rozhodne zvážte nami pripravený scenár.

Diskové polia IBM FlashSystem, ktoré v ňom využívame a ich najmodernejšie technológie pre ukladanie dát ako NVMe aj SCM, ale aj pokročilé integrácie napr. do VMware, sú niečo, čo v danej situácii pre vás bude mať veľkú hodnotu.

Kontakt na AC špecialistu a dopyt

Pokiaľ vás informácie k tejto oblasti našej ponuky zaujali, máte špecifické otázky či záujem o upresnenie k vašej konkrétnej situácii, kontaktujte AC špecialistu: Radoslav Bendík,e-mail: radoslav.bendik@autocont.sk

S obchodným dopytom sa obráťte na svojho AUTOCONT obchodníka. Pokiaľ ešte nepatríte k našim zákazníkom, vyhľadajte kontaktné údaje nášho najbližšieho regionálneho centra. Sme nablízku v každom kraji a radi vám pomôžeme s akoukoľvek IT potrebou vašej organizácie.

Chcete viac informácií?