Rozprávkové systémy IBM pre podnikové dáta s vysokou dostupnosťou a odolnosťou

Zákazníkom rozprávame rozprávku "Ako IT manažér k vyššej dostupnosti prišiel", ale hlavne pomáhame, aby sa rozprávka stala skutočnosťou. S novými systémami IBM pridávame kapitoly o zvyšovaní odolnosti voči kybernetickým útokom.

Vysoká dostupnosť v dvoch dátových centrách

Máte svoje servery pripojené iba k jednému úložisku? A stalo sa vám niekedy, že sa niečo pokazilo a nebolo funkčné? Dvojica úložísk vás zbaví tohto rizika.

Ak nemáte nasadenú hyperkonvergovanú infraštruktúru a máte dve dátové centrá, nasaďte dvojicu totožných diskových úložísk ako napríklad  IBM FlashSystem od modelu 5035 vyššie, jedno do každého dátového centra. Pomocou funkcionality HyperSwap vytvoríte logický disk na oboch úložiskách tak, aby v prípade poruchy alebo plánovaného výpadku jedného z dvoch úložísk všetko naďalej fungovalo. Stále máte svoje údaje, môžete ich čítať, môžete ich upravovať, servery jednoducho nerozpoznajú, že funguje iba polovica úložiska. Po dokončení opravy alebo údržby sa systém synchronizuje, aby ste mohli pokračovať v údržbe druhého úložiska, alebo s plnohodnotným vysoko dostupným systémom.

Aktuálne modely diskových polí IBM FlashSystem

Nie je to tak dávno, čo sme poskytli veľa podrobných informácií o poliach IBM FlashSystem. Vývoj v oblasti diskových úložísk však pokračuje a inak tomu samozrejme nie je ani v oblasti technológií IBM. Radi by sme upriamili vašu pozornosť na nové modely v sériách 7000 a 9000. Čo ich robí zaujímavými a čo ich môže urobiť ešte atraktívnejšími pre niektorých našich zákazníkov?

FlashSystem 7300 nahrádza starší model 7200. Ten už sám o sebe ponúkal ohromný výkon. Nová generácia je opäť vybavená výkonnejšími procesormi v radičoch, vďaka čomu sa opäť zvýšila ich priepustnosť. Snáď najväčší dopad bude mať nová generácia diskov typu FCM (Flash Core Module), teda špeciálnych NVMe diskov, ktoré majú integrovaný obvod pre kompresiu hardvérových dát.

Predchádzajúca generácia dokázala komprimovať v pomere 2:1, nová dokonca 3:1. No nie je to skvelé? Procesory diskového úložiska sa navyše nemusia starať o kompresiu, každý disk FCM sa komprimuje sám a pred redukciou môžete "natlačiť" 300 TB reálnych dát do poľa s využiteľnou kapacitou 100 TB. Môžete si vybrať veľkosť vyrovnávacej pamäte poľa podľa vašich preferencií. IBM ponúka vo svojich poliach veľkosti 256, 768 alebo 1536 GiB. Sortiment rozhraní v súčasnosti zahŕňa aj adaptéry 100Gb Ethernet.

Najvýkonnejším novým modelom je FlashSystem 9500, ktorý nahrádza predchádzajúci model 9200. Novinkou sú nové viacjadrové procesory, základnú 4U policu je možné vybaviť 48 NVMe FCM diskami alebo klasickými SSD diskami. V diskových poliach sú teraz k dispozícii štyri základné rozširujúce IO sloty a ďalších dvanásť voľne pripojiteľných (48 x FC32Gb, 12x100GbE, 20x25Gb) IO slotov. V dôsledku toho je priepustnosť poľa smerom k serverom dokonca šesťkrát vyššia. Cache je možné opäť použiť v troch veľkostiach – 1024, 2048 a 3072 GiB. V spojení s možnosťami klastrovania (vrátane HyperSwap) získate zariadenie, ktoré len tak nezaťažíte nejakou prevádzkou.

Ochrana pred ransomwarom je téma a môže byť vytvorená rôznymi spôsobmi

Ransomvérové útoky na IT infraštruktúru sú v posledných rokoch čoraz bežnejšie. To sa dá vyriešiť na úrovni technických opatrení pre siete, servery alebo koncové zariadenia všeobecne. Skúste logovať kto, kedy a kde sa prihlásil, brániť perimeter a pod. Je však potrebné mať aj vhodné procesné a organizačné opatrenia, ako je školenie používateľov alebo disaster recovery plány.

Celkovo sa snažíme útok čo najviac eliminovať, prípadne sa po ňom vedieť rýchlo vrátiť k najaktuálnejším dátam. Existuje však prepracovanejšie riešenie, ktoré funguje priamo na úrovni IBM a využíva najnovšie technológie.

Vysoká odolnosť IBM FlashSystem voči kyberútokom

Radi by sme upriamili vašu pozornosť na zaujímavý koncept IBM FlashSystem Cyber Vault, ktorý pracuje s technológiou Safeguarded Copy. Ide o funkcionalitu polí IBM FlashSystem pre vytváranie nezmazateľných snapshotov, ktoré sú základným princípom pre najrýchlejšiu obnovu dát po udalosti. Ale každý snapshot, bez ohľadu na to, ako výrobcovia tvrdia, že nezaberá žiadne miesto, nakoniec nejaké miesto zaberie. Z tohto dôvodu ich nemôžete vytvoriť nekonečné množstvo, pretože produkčné úložisko je vždy najdrahšou položkou v zozname.

Tu prichádzajú na pomoc moderné technológie diskových úložísk na dátovú redukciu, napr. pomocou in-line kompresie a deduplikácie dát priamo na diskovom poli. Riešenie nezmazateľných a nemeniteľných snapshotov ponúka aj úroveň logickej izolácie záložných dát tzv. Air Gap (čo sa v minulosti typicky riešilo napríklad zálohovaním na pásky).

Ak by ste chceli vybudovať ešte odolnejší systém proti útokom, môžete vybudovať ďalšiu IT infraštruktúru serverov, ktorá dokáže vidieť do Air Gap oddelených záloh a zároveň dokáže analyzovať zálohy a vyhľadávať výskyt niektorých fragmentov útoku. Ekosystému kybernetickej bezpečnosti sa tým pridá ďalšia vrstva ochrany. Po analýze zálohy si môžete byť istí, že z nej môžete obnoviť údaje bez obáv z ďalšieho útoku. 

Medzi ďalšie komponenty konceptu IBM patrí IBM Storage Sentinel na analýzu záložných dát a IBM Storage Insights na proaktívne monitorovanie diskového úložiska, ktoré deteguje anomálie a ukladá históriu udalostí do úložiska. V neposlednom rade stojí za zmienku produkt IBM QRadar SIEM. Stručne povedané, ide o skladačku, ktorú si nemusíte nevyhnutne zaobstarať naraz, ale môžete ju rozdeliť do niekoľkých etáp na niekoľko rokov.

Kontaktujte skúsených odborníkov, opýtajte sa nás

Ak máte záujem o informácie o tejto oblasti našej ponuky, máte konkrétne otázky alebo máte záujem o objasnenie Vašej konkrétnej situácie, kontaktujte AC špecialistu Radoslava Bendíka na e-mail: radoslav.bendik@autocont.sk

V prípade obchodných otázok sa obráťte na svojho predajcu AUTOCONT. Ak ešte nie ste jedným z našich zákazníkov, kontaktujte naše najbližšie regionálne centrá. Sme blízko v každom regióne a radi vám pomôžeme s akýmikoľvek IT potrebami vašej organizácie.

 

Chcete viac informácií?