AMD technológie budúcnosti v zariadeniach HP

Blízka budúcnosť bude výpočtovo veľmi náročná, to je isté. V odpovedi na túto výzvu predstavila spoločnosť AMD na konferencii CES 2021 svoju dlho očakávanú technológiu procesorov Ryzen ™ 5000 Mobile.

Úvod

Náš vzťah k technológiám prešiel za posledný rok výraznou premenou. A na rozdiel od iných, predchádzajúcich posunov v našom vnímaní IT je to premena na prvý pohľad pre kohokoľvek patrná. Ak skôr bolo možné pochybovať, dnes je zrejmé, že technológiu razantným spôsobom ovplyvňujú, ba priamo definujú, akým spôsobom pracujeme a žijeme.

Teraz, keď sa v globálnom meradle snažíme vyliečiť šrámy a problémy dneška a zároveň sa pokúšame nájsť lepšie spôsoby, ako žiť zajtra, sú schopnosti moderných technológií nepostrádateľné. Na ich výpočtovej sile závisia všetky odvetvia. Nie je teda prekvapujúce, že prostriedky, ktoré nám umožňujú využívať vysokého výpočtového výkonu, sú v strede svetového záujmu viac ako kedykoľvek predtým.

Ak súčasnosť k niečomu nabáda, potom k tomu, aby sme v budúcnosti boli vo všetkých smeroch efektívnejší. V rozhodovaní, svojom správaní, získavaní informácií, aj v ochrane toho, čo je skutočne cenné. A technológie stojace za novou generáciou čipov Ryzen ™ 5000 Mobile takéto zmeny dovolia uskutočniť.

"Pandémia umocnila význam technológií. Tie sa tak stali podstatnou súčasťou nášho života a toho, ako pracujeme, ako sa bavíme a komunikujeme. A v centre všetkých týchto technológií sú tie, ktoré umožňujú čo najvyšší výpočtový výkon". Tak by sa dali zhrnúť úvodné slová prezidentky a výkonnej riaditeľky spoločnosti AMD Lisy Su na najväčšej technologickej konferencii, ktorá tento rok prebiehala v podobe digitálneho prenosu.

Procesory pre digitálnu budúcnosť

Novoodhalené procesory radu Ryzen ™ 5000 Mobile, ktoré spoločnosť AMD niekedy označuje menom Cezanne, sú postavené na 7Nm architektúre Zen 3 navrhnuté firmou TSMC. Okrem vysokého výkonu a energetickej úspornosti je ich hlavnou devízou naozaj široké využitie. Jadrá s touto technológiou sú totiž vhodné do všetkých typov notebookov a ultrabookov, a to ako tých profesionálnych, tak aj cenovo dostupných zariadení pre ľubovoľného užívateľa. Rovnako tak ako pracujúci, ich služieb využijú aj herní nadšenci.

Pozrime sa najprv na samotnú architektúru Zen 3, na ktorej celá rada Ryzen ™ 5000 vrátane riešení pre mobilné zariadenia stojí. Hlavnou prednosťou je bezpochyby výkon. Ten je oproti procesorom poháňaným predchádzajúcou generáciou architektúry Zen 2 pri rovnakom taktovaní priemerne o 19% vyšší na každé výpočtové jadro. Takýto nárast sily môže hrať rozhodujúcu úlohu v mnohých odvetviach, napríklad výrazne pomôže firmám v urýchlení alebo dokončení ich digitálnej transformácie.

AMD si sľubuje aj ďalšie aplikácie, napríklad pri začleňovaní a škálovaní cloudových služieb, pri adopcii nových technológií, ako sú 5G siete, ďalej v automatizácii a pri komplexných simuláciách a vizualizáciách. Výkon procesora ale nepomôže len organizáciám, využijú ho aj koncoví užívatelia pri gamingu alebo bežnej práci.

Citeľný prínos technológie Zen 3 sa očakáva vo výskume a vede. Výpočtový výkon čipov Ryzen ™ 5000 môže výrazne urýchliť a uľahčiť analytiku dát a štatistických údajov o prebiehajúcej pandémii, spomínajú sa aj benefity pri mapovaní vírusovej nákazy. Za zmienku tiež stojí, že architektúra Zen 3 bola už počas svojho vývoja optimalizovaná na účely širšie adopcie umelej inteligencie a študujúcich sietí a pre čo najširšie využitie výkonu čipu v serveroch a superpočítačoch. Inými slovami ide o technológiu pripravenú pre všetky výzvy a aspekty blízkej budúcnosti.

Bezprecedentný výkon

Ak sa budeme baviť o technických špecifikáciách, prestavaný rad AMD Ryzen ™ 5000 Mobile môžeme rozdeliť na dve série s odlišným zameraním a využitím. Tá prvá, v ktorej sú procesory označované písmenom "H", sa sústreďuje predovšetkým na čo najvyšší výkon. U tej druhej, označovanej ako "U", ide v prvom rade práve o výdrž. Je teda viac vybalancovaná, čo sa týka pomeru medzi výpočtovou kapacitou a spotrebou a tepelnou stopou.

Procesory radu H, teda tie výkonné, sú tvorené ôsmimi jadrami a 16 vláknami, v niektorých modeloch šiestich jadrami pri 12 vláknach. Často spomínaný je najvyšší model Ryzen ™ 9 5980HX s frekvenciou 3,3 GHz, 20MB cache pamäťou a upraviteľnou TDP 45+ W. V podstate, CPU označované ako HX patria k tomu najvýkonnejšiemu v portfóliu spoločnosti a svojimi možnosťami pretaktovania až na úroveň 65W desktopových procesorov sú určené pre najnáročnejšie grafické aplikácie a gaming.

Presnejšie výkonnostné hodnoty sa menia podľa jednotlivých modelov CPU, ale už teraz môžeme uviesť aspoň niektoré. Napríklad pre osemjadrový AMD Ryzen ™ 5800 so 16 vláknami, teda pre jadro bežiaci v takte 4,4 GHz platí, že sa výpočtový výkon pri využívaní nástrojov pre tvorbu digitálneho obsahu zvýšil oproti konkurenčným procesorom z podobnej kategórie o približnej 18%, v programoch určených pre dizajn a grafické renderovanie o 39%, v aplikáciách pre bežnú kancelársku prácu o 7% a pri tvorbe a dekódovanie videa až o celých 44%.

Spoločnosť tak vďaka novej architektúre a optimalizácii sľubuje u notebookov vybavených procesormi radu Ryzen ™ 5000 Mobile až 23% nárast výkonu pri spracovaní operácií s jedným vláknom a až 17% nárast pri operáciách s viacerými vláknami. Iste uznáte, že také čísla, odôvodňujú tvrdenie Lisy Su, že procesory novej rady predstavujú technologicky najsilnejšie a najpokročilejšie riešenia na trhu.

Ostatne, za niekoľko týždňov sa budeme môcť presvedčiť na vlastné oči, pretože s podobnými výkonnostnými parametrami sa čoskoro stretneme aj u notebookov HP EliteBook 845 G8. Modely z tejto rady budú využívať výpočtových kapacít procesorov AMD Ryzen ™ 5000 Mobile a pôjde o zariadenie pre užívateľov, ktorí vysoký výkon využijú predovšetkým pri vzdialenej práci. Podobne ako iné moderné počítače EliteBook kombinujú čo najvyššiu mieru konektivity a produktivity (akcelerovanú najnovšími procesormi AMD) s dlhou výdržou batérie.

Mimoriadna výdrž

Keď už hovoríme o batérii, povedzme si niečo viac o výdrži. Stále opakované heslo v súvislosti s technológiou Zen 3 je totiž tiež spotreba a s tým súvisiaci ekologický dopad. AMD sa totiž podarilo vďaka rozsiahlej optimalizácii aj pri výraznom zvýšení výkonu udržať spotrebu na podobnej úrovni, ako u predchádzajúcej generácii čipov, a v mnohých konfiguráciách dokonca spotrebu znížiť. Že nejde len o prázdne slová, sme sa mohli presvedčiť z jesenných reakcií na procesory radu Ryzen ™ 5000 pre osobné počítače, kde je situácia podobná. Samozrejme, nízku spotrebu uvíta akýkoľvek užívateľ, ale najväčšiu radosť z nej budú mať užívatelia prenosných zariadení, notebookov a ultrabookov.

Spotreba sa tiež líši v závislosti od modelu procesora a celkových nárokoch zariadení na batériu, ale už spomínaný čip Ryzen ™ 5800 dovoľuje v osadenom notebooku až 17,5hodinovou výdrž v pracovnom vyťažení a až neuveriteľných 21 hodín pri prehrávaní videa. Na nízkej spotrebe má výrazný podiel tiež začlenená technológia CPPC (Collaborative Power and Performance Control), ktorá umožňuje efektívnejšiu kontrolu výkonu a spotreby. S tou sme sa mohli stretnúť už u desktopových CPU radu Ryzen ™ 3000 a teraz na jeseň u rady 5000.

Vysokú výdrž sľubuje aj spoločnosť HP u svojich zariadení ProBook 635 Aero G8, ktoré by na trh mali doraziť čo nevidieť. Aj tieto notebooky budú osadené najnovšími čipy od AMD a ako napovedá ich názov, pôjde o počítače určené pre profesionálov v biznise, ktorí ocenia vysoký výkon, konektivitu a možnosť po zapnutí počítača bleskovo pokračovať v rozrobenej práci. Dlhá výdrž batérie, ktorá ešte predlžuje technológiu Zen 3 v tomto prípade podporila už tak vysokú mobilitu zariadenia z tejto rady. Užívatelia ocenia tiež veľmi striedmu váhu zariadenia, ktorá začína tesne pod jedným kilogramom.

Výkon pre náročné zajtrajšky

Procesory AMD Ryzen ™ radu 5000 Mobile  so sebou okrem spomínaných silných stránok už od doby svojho oznámenia nesú tiež veľké očakávania do budúcnosti, a to pri postupnom implementovaní do prevádzky. Ich technológia a architektúra Zen 3 je prispôsobená pre širokú škálu aplikácií nielen v digitálnom priemysle, ale všade tam, kde je potrebné zaručiť čo možno najvyšší výpočtový výkon.

"Počítače sa stali centrom všetkých činností, ľudia pracujú z domova, deti sa učia z domova, hrajú sa z domova, rodiny sa bavia z domova. A to je hnacou silou a zdrojom našich inovácií. Chceme umožniť ľuďom fungovať z ich domovov, aby sa stali efektívnejšími. Nejde nám len o vývoj technológií, ale o vývoj takých technológií, ku ktorým bude mať prístup každý", podotkol na konto výsledkov spolupráce medzi firmami HP a AMD Enrique Lores, prezident a výkonný riaditeľ prvej menovanej spoločnosti.

K užívateľom a organizáciám, ktoré schopnosti procesorov Ryzen ™ 5000 Mobile využijú najviac, sa nové CPU dostanú okrem iného aj výsledkom dlhodobej spolupráce medzi oboma firmami. HP pripravuje začlenenie novej rady procesorov do svojich produktových radov ProBook a EliteBook, presnejšie do radu ProBook G8 a pracovných notebookov EliteBook G8. Najmodernejšie technológie mikročipov sa k nám tak skoro dostanú aj v podobe zariadení tohto osvedčeného výrobcu.

Záujem ?