HPE 3PAR dátové úložisko

S novým firmwarom 3PAR OS 3.3.1 prichádza zásadná zmena vo využívaní kapacity SSD diskov - HPE 3PAR Adaptive Data Reduction. Od nepamäti 3PARy využívajú vďaka ASIC obvodom schopnosť nezapisovať na disky nulové bloky, pomerne dlho už máme na SSD k dispozícii deduplikáciu. Ako novinka ale prichádza taktiež kompresia (algoritmus LZ4 (3:1) a tzv. Data Packing. Všetko sa deje s blokmi o veľkosti 16kB. Všetky dáta sú najskôr zapísané do cache radiča, následne prebehne deduplikácia a 3kompresia, ktorých výsledkom sú zredukované dáta. Mnoho konkurenčných technológií tieto dáta pomerne neefektívne zapisuje na disky. U 3PAR nastáva ešte spomenutý Data Packing – proces, ktorý zredukované dáta „zarovnáva“ podľa možností do 16kB bloku a tie potom zapisuje na disky.

Dlhé roky máme pre návrh konfigurácie vydarený grafický konfigurátor a vďaka nemu môžeme pripraviť konfiguráciu s názorným výstupom plným všetkých dôležitých parametrov dátového úložiska.

Po novom teraz môžeme pomerne slušne modelovať aplikačné prostredie, z ktorého potom v konfigurátore získame odhadovaný „redukčný“ pomer, teda ako dopadne schopnosť ukladať do systému väčšie množstvo dát, než zodpovedá čistej fyzickej kapacite SSD diskov - započítava sa deduplikácia, kompresia a Data Packing podľa typu prevádzky. Modelová situácia je na nasledujúcom obrázku, kde sú produkčné dáta rozdelené na elektronickú poštu, serverovú virtualizáciu, databázy a file share.

U 3PARov máme taktiež nový spôsob licencovania. Nelicencuje sa každý sw komponent zvlášť, ale väčšina komponentov je už obsiahnutá v základnej licencii 3PARu (nasledujúca tabuľka).

Naviac sa platí len za licenciu pre riešenie s viacerými poľami - All-inclusive Multi-System Software obsahuje funkciu pre replikáciu medzi poľami, transparentný failover, Peer Motion a Cluster Extension Windows. Voliteľný je taktiež sw Policy Manager a Data Encryption.

HPE Simplivity

Výnimočný systém pre hyperkonvergovanú infraštruktúru

Trh s hyperkonvergovanými systémami naberá pomerne rýchlo na obrátkach a AUTOCONT ako jeden z priekopníkov týchto riešení v Českej republike, dlhodobo rozširuje a zkvalitňuje portfólio hyperkonvergovaných produktov, ktoré vieme navrhnúť, nasadiť a dlhodobo prevádzkovať.

Jedným zo šestice našich riešení je HPE Simplivity, výnimočný systém pre hyperkonvergovanú infraštruktúru. Prečo výnimočný? Existuje mnoho riešení, ktoré sa hyperkonvergenciou zaoberajú. Ale len HPE Simplivity nasadzuje pre všetky operácie, týkajúce sa storage vrstvy, špeciálnu HW kartu, umiestnenú v každom zo serverov, z ktorých túto hyperkonvergovanú infraštruktúru staviame (v tomto prípade ide o ALL Flash nody postavené na HPE ProLiant DL380Gen10 serveroch).

Serverovým procesorom tak zostane viac priestoru pre prácu virtuálnych serverov. HW karta totiž počíta a rieši rozloženie dát medzi dátovými SSD a jednotlivými nodami hyperkonvergovaného clusteru a ďalej sa stará o deduplikáciu a kompresiu týchto dát, čo vedie k extrémnej efektivite využitiu SSD priestoru. Na uvedenom obrázku je vidieť, ako sa chovalo Simplivity riešenie v prostredí jedného našeho zákazníka. Presný redukčný pomer je pomer medzi neredukovanými dátami virtuálnychch serverov (8,1 TB) a fyzicky obsadeným priestorom (3 TB), teda 2,7:1. Vďaka prepracovanému spôsobu zálohovania virtuálnych serverov, počtom záloh i množstvom virtuálnych serverov s totožným operačným systémom možno dosiahnúť impozantných relatívnych redukčných pomerov (na obrázku 24,3:1)

 

Väčšina hyperkonvergovaných systémov pracuje s diskami napriamo pripojenými ku zbernici serverov (pomocou HBA), HPE Simplivity využíva diskový radič. To sa na prvý pohľad javí ako nevýhodné riešenie, avšak v nasadeniach, kde si vystačíme s dvoma nodami HPE Simplivity (majú dostatočný výkon, dostatočnú pamäť i dostatočnú diskovú kapacitu) môže byť toto práve výhoda. Disky sú konfigurované v RAID6 a dvojnodové riešenie tak bez problémov prežije výpadok až štyroch dátových diskov. U konkurenčných systémov (napr. VMware vSAN alebo Microsoft S2D) je potrebné u dvojnodového riešenia počítať iba s polovičným počtom, teda maximálnym výpadkom dvoch diskov. A pokiaľ prestanú fungovať dva nevhodné disky (napr. disky pre Read/Write cache u vSANu), potom je tu problém. Nie však u HPE Simplivity. Naviac u dvojnodových riešení je možnosť prepojiť storage porty nodov napriamo, bez ethernetových switchov. Jednoduchosť týchto riešení je práve u HPE Simplivity extrémny.

Viac info

 

V prípade záujmu kontaktujte nášho AC špecialistu