Ako sa nestratiť v ponuke manažment nástrojov HPe

O tom že servre, a nie len tie, je nutné monitorovať a manažovať asi niet pochýb. Pri malom počte zariadení je relatívne jednoduché vytvoriť si jednoduché rutiny a takéto zariadenie spravovať a dohľadovať samostatne. S narastajúcim počtom zariadení sa však táto úloha stáva čoraz komplikovanejšou. Zároveň sa menia aj jednotlivé činnosti a ich priority.

Na scénu teda prichádzajú jednotlivé riešenia ktoré Vám tieto úlohy pomôžu zautomatizovať a zefektívniť. Samo HPe ponúka hneď niekoľko riešení. Od HPe Integrated Lights-Out (iLO) cez HPe OneView až po HPe GreenLake for Compute Ops Managment.

HPe Integrated Lights-Out (iLO)

Integrated Lights-Out, ďalej len iLO , je integrovaná technológia, ktorá sa dodáva v serveroch HPE. Je kľúčovým prvkom serverov HPe pre dosiahnutie mnohých inovatívnych riešení. Táto technológia je kombináciou špecializovaného ASIC iLO, ktorý je súčasťou serverovej dosky, dedikovaný sieťový port a firmvér, ktorý tento ASIC poháňa.

Rôzne generácie serverov HPe ProLiant obsahujú rôzne verzie iLO ASIC.

ProLiant Generácia iLO ASIC Varzia
Gen 11 iLO 6
Gen 10 a Gen 10 Plus iLO 5
Gen 8 a Gen 9 iLO 4

Systém iLO je kľúčový na sprevádzkovanie a spustenie servera. Pomáha zjednodušiť nastavenie servera, monitorovať jeho stav, ako aj regulovať výkon a teplotu. Tieto funkcie sú súčasťou servera bez príplatku tzv. iLO Standard. Nie je potrebná žiadna inštalácia a je nutná iba minimálna úroveň nastavenia.

Ostatné špičkové funkcie, ktoré zvyšujú produktivitu správcu servera, sú k dispozícii prostredníctvom voliteľných licencií iLO Advanced. Od verzie iLO 6 obsahuje iLO Advanced všetky licencované funkcie.

Medzi tie najpoužívanejšie funkcie iLO Advanced patria hlavne:

  • Vzdialená grafická konzola cez Web
  • Bezpečnostné riešenia ochrany a manažmentu Firmvérov
  • Virtuálne média

Tak ako je vidno samotné riešenie iLO je ideálnym nástrojom pre manažment prevádzky rádovo jednotiek serverov. Zároveň slúži ako vstupný prvok pre pokročilejšie nástroje správy prostredia či už HPe OneView alebo HPe GreenLake for Compute Ops Managment.

Viac o aktuálnej technológií HPe iLO 6:

HPe OneView

HPE OneView umožňuje podnikom zjednodušiť a automatizovať dnešnú komplexnú hybridnú IT infraštruktúru. Prostredníctvom softvérovo definovanej inteligencie využíva HPE OneView prístup založený na šablónach pri inštalácii, poskytovaní, aktualizácii a integrácii výpočtovej, úložnej a sieťovej infraštruktúry. HPE OneView, ktorý je navrhnutý na moderných štandardných API rozhraniach, tiež pomáha používateľom rýchlejšie vyvíjať aplikácie prostredníctvom integrácie so širokým ekosystémom služieb a nástrojov na správu tretích strán. HPE OneView umožňuje efektívne a bezpečne spravovať tradičné IT a zároveň zvyšuje rýchlosť poskytovania IT pre nové aplikácie a služby. HPE OneView podporuje široké portfólio serverov, úložísk a sieťových riešení HPE, čím zabezpečuje jednoduchú a automatizovanú správu hybridnej infraštruktúry dnes aj v budúcnosti.

Podporuje servery HPE Synergy, HPE ProLiant (DL a ML), systémy HPE Apollo, Superdome Flex, HPE Primera, 3PAR StoreServ, HPE Alletra 6000 a Alletra 9000, HPE Nimble, HPE Networking a Converged System.

Ako je vidno na rozdiel od nástroju HPe iLO je riešenie HPe OneView nevyhnutné inštalovať lokálne v prostredí zákazníka. OneView je teda vhodný hlavne do komplexnejšieho prostredia kde prostredníctvom šablón spravujete nie len servre ale aj diskové systémy a siete. Toto riešenie v kombinácii s licenciami iLO Advanced na serveroch poskytuje IT špecialistom plnú vizibilitu v komplexných riešenia s desiatkami serverov a niekoľkými diskovými systémami.

HPe GreenLake for Compute Ops Managment

Tak ako je v poslednej dobe zvykom produkty HPe ktoré majú v názve GreenLake sa dajú jednoducho definovať ako produkty ktoré majú súvis s Cloudom. A pri HPe GreenLake for Compute Ops Managment (HPe GL COM) tomu nie je inak. Tak ako HPe OneView je riešením pre správu a manažment komplexného prostredia v rámci lokality tak GL COM je nástrojom pokrývajúcim rozsiahle riešenia skladajúce sa z viacerých komplexných riešení až po multi-cloudové prostredia. Ide teda o nástroj reálne pokrývajúci prostredia známe u HPe pod označením Edge-to-Cloud.

Okrem zrejmých výhod prevádzkovania manažmentu rozsiahlych infraštruktúr v Cloud prostredí je veľkou výhodou aj využívanie umelej inteligencie pre optimalizáciu infraštruktúry.

Na rozdiel od predošlých riešenie je HPe GreenLake for Compute Ops Managment licencovaný formou ročného predplatného a v prípade serverovej infraštruktúry je nevyhnutné aby servre boli osadené ASIC iLO 5 čiže podporované sú servre Gen10 a novšie.

Viac o HPe GreenLake for Compute Ops Managment s možnosťou vyskúšať si toto prostredie na 90-dní pre 10 zariadení nájdete TU.

Záverom už azda iba obrázok, ktorý v jednoduchosti opisuje za akých podmienok uvažovať o akom manažment nástroji:

Radi by sme vám zodpovedali vaše otázky konkrétnejšie. Napíšte Mariánovi Mifkovičovi.

Viac info