Predpovede o náraste počtu k internetu pripojených zariadení do roku 2020 sa líšia. Väčšina z nich však hovorí o 30 miliardách. Časť z nich tvoria zariadenia a technické hračky, ktoré domácnostiam uľahčujú každodenný život. Zároveň však pre ich majiteľov a používateľov predstavujú riziko. Zo Smart TV zariadení sa vďaka ich mikrofónom, kamerám a USB portom stávajú ciele kybernetických útokov. Kyberkriminálnici môžu prevzatím kontroly nad televíziou zaútočiť na iné zariadenia pripojené k domácej sieti, špehovať členov domácnosti a zhromažďovať citlivé osobné údaje.

Ak vezmeme do úvahy riziko pre ich zabezpečenie a súkromie, používatelia by mali začať rozmýšľať nad tým, aby svoje smart home zariadenia chránili podobným spôsobom ako ich laptopy, tablety a telefóny. Nemali by sa o ne starať ako o bežné televízie, varné kanvice alebo hodinky,“ vysvetľuje Branislav Orlík, produktový manažér spoločnosti ESET.

Dá sa predpokladať, že smart televízie s operačným systémom Android TV prispejú k šíreniu Android ransomwaru, ktorý sa na Android zariadenia zameriava už niekoľko rokov. Tento typ hrozby prešiel aj na Android televízie, ako ilustruje niekoľko medializovaných prípadov. Podobne ako pri iných zariadeniach, aj na televízoroch dokáže ransomware zablokovať obrazovku a obeti zobraziť informáciu o výkupnom, ktoré má majiteľ televízie zaplatiť na to, aby mohol hlavnú funkciu televízie opäť používať.
Aplikácia ESET Smart TV Security chráni používateľov pred niekoľkými bezpečnostnými hrozbami:
   •Antivírus chráni pred narastajúcim počtom Android malvéru.
   •Antiransomware technológia chráni pred ransomwarom. Ak sa ransomware do zariadenia dostane, aplikácia používateľovi navrhne spôsobu, ako ho odstrániť.
   •USB sken prehľadáva USB a iné zariadenia pripojené k smart TV na prítomnosť škodlivého kódu.
   •Anti-phishing chráni používateľov a ich osobné alebo citlivé údaje pri surfovaní webu cez smart TV.

ESET Smart TV Security je k dispozícii na Google Play a môže byť stiahnutá len cez používateľovu televíziu. ESET experti predstavujú ESET Smart TV Security priamo na Mobile World kongrese v Barcelone v hale 7, stánku 7H41. Viac informácií nájdete na tejto špeciálnej webstránke.

V prípade ďalších otázok neváhajte kontaktovať nášho špecialistu